دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی

فیزیوتراپی پا
زمان مطالعه: 3 دقیقه

انواع دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی

دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی دارای انواع مختلفی می باشند و استفاده از هر یک از آن ها در طول درمان ضروری محسوب می شود. همان طور که می دانید دستگاه های با کیفیت قیمت بیش تری نسبت به انواع دستگاه های دیگر دارند. ولی به هر حال، مراکز درمانی باید برای بهبود وضعیت بیماران خود اقدام به خرید این تجهیزات نمایند. خریدن تجهیزات و دستگاه های فیزیوتراپی با ماندگاری و دوام بالا از واجبات این حرفه می باشد.

فیزیوتراپی روز

دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی

برای توان مند سازی افراد یا بخشیدن توانی دوباره به آن ها، لازم است از انواع حرکات و وسایل خاصی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نوع وسیله یا تعداد تمرین های آن باید زیر نظر پزشک متخصص فیزوتراپیست شما باشد. در غیر این صورت می تواند آسیب های جدی به شما وارد نماید. این وسایل عبارتند از:

تردمیل

این وسیله به عنوان یکی از تجهیزات ورزشی نیز به شمار می آید. اما در مراکز فیزیوتراپی نیز کارکرد مهم و قابل توجهی دارد. استفاده از تردمیل برای آن دسته از بیمارانی که مشکل عدم ارتباط بین اعضا دارند، بسیار توصیه می شود. بر روی این دستگاه، برای بیماران خاص، باید تنظیمات خاصی صورت بگیرد. زیرا فرد آسیب دیده باید توان لازم برای فشار وارد شده بر بدن را داشته باشد. توجه داشته باشید که تنظیم سرعت متناسب با شرایط جسمی بیمار می تواند در روند بهبود او نقش داشته باشد.

  • مزیت های استفاده از تردمیل به عنوان یکی از دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی
  • کالری سوزی بیشتر
  • فشار کم وارده بر بدن، سبب تسریع در بهبود فرد
  • داشتن طول عمر مناسب

میز ویژه درمان

بهره گیری از میزهای خاص که برای درمان بیماران به کار می روند می تواند بسیار مهم باشد. توجه داشته باشید که کیفیت و مقاومت این کالا بسیار مهم می باشد چون باید توجه داشته باشید که همه بیمارانی که به شما مراجعه می کنند لاغر و سبک وزن نیستند و افراد چاق نیز به شما مراجعه خواهند کرد. میزهای ویژه می توانند روند درمان را برای پزشک و بیمار آسان تر کنند.

اولتراسوند

اولتراسوند نام دستگاه ویژه ای در این زمینه می باشد. از آن برای بهبود یا درمان انواع مختلف آسیب دیدگی ها استفاده می نمایند. اولتراسوند نقاطی از بدن که گردش خون مناسب ندارند را بررسی کرده و با کمی فشار بر آن ها، به درمان این نواحی کمک می کنند. از این دستگاه برای درمان بیماری های زیر استفاه می شود:

  • سفتی مفصل های بدن
  • کشیدگی و آسیب های مربوط به رباط
  • کشیدگی یا پاره شدن عضلات
  • تاندون های آسیب دیده
  • بورسیت

ایزوکینتیک

ایزوکینتیک یکی از انواع دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی می باشد که در نوبه خود طرفداران بسیاری نیز دارد. هدف استفاد از این دستگاه، انجام حرکات کششی بوده به دنبال آن، انعطاف پذیری برای بدن فرد آسیب دیده به ارمغان می آورد. استفاده از این دستگاه در کنار برنامه ورزشی که متخصص به بیمار می دهد، می تواند به سرعت سبب بهبود رد شود.

تحریک الکتریکی

هدف استفاده از ین دستگاه، بهبود روند رشد ماهیچه بوده و به دنبال آن سبب پیشگیری از آتروفی عضلانی می شود. این اقدام در نهایت منجر به افزایش قدرت عضلات آسیب دیده خواهد شد.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری برای بهبود وضعیت افراد آسیب دیده که به فیزیوتراپیست ها مراجعه می کنند، میتواند بسیار موثر باشد. هم چنین بهره گیری از آن در بهبود عضلات مچ پا، ساق پا و تقویت این نواحی کمک به سزایی می کند. لازم به ذکر است که دوچرخه سواری برای افراد آسیب دیده امری دردناک محسوی می شود اما نتیجه به دست آمده از آن به درد ناشی از استفاده از این وسیله می ارزد. این وسیله به عنوان یکی از دستگاه های مورد استفاده در فیزیوتراپی کاربرد دارد.

توپ های ورزشی

توپ های ورزشی از وسایل مهم در بهبود بیماران آسیب دیده در علم فیزیوتراپی به شمار می روند و می توان گفت که در اکثر مراکز درمانی از آن بهره می گیرند. دوام و ماندگاری خوب این توپ ها آن ها را تبدیل به یک وسیله سودمند کرده است. این توپ ها در انواع ابعاد و جنس های مختف در بازار موجود می باشند. انجام حرکات کششی بر روی این توپ ها می تواند دامنه ای بسیار گسترده داشته باشد و تنها مخصوص یک یا دو نواحیه خاص بدن نیستند. این وسیله در انواع رنگ ها برای تمامی سنین کاربرد داشته و در بازار به فروش می رسند.

اینستاگرام فیزیوتراپی مدنی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل