فیزیوتراپی عضله چهار سر ران

آسیب و فیزیوتراپی چهار سر ران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آسیب و فیزیوتراپی چهار سر ران

فیزیوتراپی عضله چهار سر ران چگونه انجام می شود؟ آسیب های چهار سر ران چه هستند؟ تمرین های مناسب برای درمان عضله چهار سر ران با فیزیوتراپی چه هستند؟

عضلات چهار سر ران به کدام قسمت از بدن گفته می شود؟

عضلات چهار سر ران به آن دسته از عضلات جلویی ناحیه ران اطلاق داده می شود. از جمله بزرگترین و قوی ترین عضلات بدن است، که به انسان این امکان را می دهد که به خبی بایستد، راه برود وسایر کارکردهای حرکتی را انجام می دهد.

این  اصطلاح عضلات چهار سر ران به این معنی است که، در این ناحیه عضلات به چهار قسمت مجزا تقسیم شده اند. همگی هم با یکدیگر، در جهت ایجاد عملکرد های حرکتی بدن کار می کنند. عضله چهار سر ران ( چهار ران، باز کننده چهار سر ران، گواد یا چهار سر) شامل چهار عضله غالب جلوی ران است. این ماهیچه بزرگ، گشاد کننده زانو است که توده گوشتی بزرگی را تشکیل می دهد کخ جلو و کناره های استخوان ران را می پوشاند.

رکتوس فموریس  وسط ران را اشغال می کند و بیشتر سه ماهیچه چهار سر دیگر را، می پوشاند. از ایلیوم سرچشمه می گیرد. سه مورد دیگر در اعماق رکتوس فموریس قرار دارند و از بدنه استخوان ران سرچشمه می گیرند که، از تروکانترها تا کندیل ها را می پوشانند:

 • Vastus lateralis) ) در سمت جانبی استخوان ران قرار دارد.
 • Vastus medialis) ) در سمت داخلی استخوان ران قرار دارد.
 • (Vastus intermedius)  بین واستوس جانبی و واستوس مدیلیس در جلوی استخوان ران قرار دارد.

لازم است بدانید که هر چهار قسمت عضله چهار سر ران از طریق تاندون چهار سر ران به کشکک متصل می شود. عضله چهار سر ران نیز در پارادوکس لومبارد درگیر است.

 فیزیوتراپی چهار سر ران

آسیب های عضلات  چهار سر ران

 • شایعترین آسیب عضله چهار سر ران، له شدگی و کوفتگی است که عمدتا در عضله (رکتوس فموریس) ایجاد می شود که، در جلوی ران قرار دارد.
 • کشیدگی و التهاب تاندون
 • جداشدگی و پارگی تاندون
 • پارگی جزئی ی کامل عضله در اثر کشش
 • پارگی جزئی ماهیچه
 • ممکن است برای ترمیم پارگی های تاندون، فتق ماهیچه و آزادسازی فشار در سندروم کمپارتمان نیاز به جراحی باشد

درمان آسیب های عضلات چهار سر ران با فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست با گرفتن سوابق دقیق از جراحت و انجام یک معاینه فیزیکی ، بیشتر جراحت های چهار سر ران را تشخیص می دهد. کوفتگی، کشیدگی ماهیچه ها، تورم تاندون، پارگی تاندون و فتق ماهیچه اغلب با بررسی شرایط بیمار هنگامی که بر روی تخت دراز کشیده است، تشخیص داده می‌شوند.

اگر احتمال داده شود که مشکل ممکن است مربوط به یک شکستگی استخوانی، در استخوان (فمور یا پاتلا) باشد، تنها استفاده از عکسبرداری ساده با اشعه ایکس می تواند مفید باشد. همچنین اگر احتمال داده شود که آسیب جدی به ماهیچه وارد شده است ممکن است سطح کراتین فسفوکیناز ( CPK یاCK ) در خون اندازه گیری شود.

از مهم‌ترین روش‌های درمان آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • دارو درمانی و استفاده از مسکن‌ها و داروهای استروئیدی
 • استراحت و استفاده از کمپرس سرد و گرم در جهت بهبود و کنترل درد
 • فیزیوتراپی آسیب دیدگی عضلات چهار سر ران و استفاده از درمان‌های فیزیکی برای کنترل، بهبود و درمان این عارضه
 • سلول درمانی و درمان‌های آزمایشگاهی چون پی ار پی
 • ورزش درمانی و جراحی در صورت شدید بودن آسیب

تاثیر فیزیوتراپی برای پارگی عضلات چهار سر ران

فیزیوتراپی میتواند برای مدیریت پارگی های عضلات چهار سر ران بسیار مفید باشد. فیزیوتراپیست ها بیماران مشابه بسیاری را دیه و می تواند به شما درباره تشخیص و برنامه ریزی اطمینان خاطر دهد. فیزیوتراپیست به بهترین شکل از شواهد پشتیبانی از مدیریت اولیه پگی عضلات چها سر ران و نوع ورزش تجویزی موثر در بهبود عملکرد و جلوگیری از بازگشت مجدد مشکل اطلاع دارد.

خلاصه مطلب:

با خواندن این مطلب می آموزید که عضلات چهار سر ران به این معنی است که، در این ناحیه عضلات به چهار قسمت مجزا تقسیم شده اند. همگی هم با یکدیگر، در جهت ایجاد عملکرد های حرکتی بدن کار می کنند.

فیزیوتراپیست با گرفتن سوابق دقیق از جراحت و انجام یک معاینه فیزیکی ، بیشتر جراحت های چهار سر ران را تشخیص می دهد. کوفتگی، کشیدگی ماهیچه ها، تورم تاندون، پارگی تاندون و فتق ماهیچه اغلب با بررسی شرایط بیمار هنگامی که بر روی تخت دراز کشیده است، تشخیص داده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل