مروری کلی بر تجهیزات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی دستگاه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تجهیزات فیزیوتراپی

تجهیزات فیزیوتراپی برای بهبود تحرک، افزایش قدرت عضلات و حفظ سلامت کلی بدن، مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه دو تا سه جلسه فیزیوتراپی بر بهبود عملکرد کلی شما تاثیر داشته باشد اما کافی نیست. به همین دلیل، داشتن ابزارهای مورد نیاز در فیزیوتراپی می تواند شما را در خانه نیز برای رسیدن به سلامت اولیه، کمک کند.

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی
فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

تجهیزات فیزیوتراپی

وسایل مورد استفاده برای انجام حرکات فیزیوتراپی در منزل، می تواند بسیار در بهبود و تقویت ماهیچه ها موثر باشد. گفتنی است که استفاده از این تجهیزات تنها با دستور دکتر فیزیوتراپ، امکان پذیر می باشد در غیر این صورت، نتایج نا مطلوبی برای شما به وجود خواهد آورد. این وسایل عبارتند از:

توپ های ورزشی

توپ های ورزشی به عنوان توپ های فیزیوتراپی یا سوئیسی شناخته می شوند. از محبوب ترین وسایل فیزیوتراپی بوده و فواید زیادی دارند. از آن ها برای کشش، تقویت عضلات، بهبود وضعیت بدنی و جلوگیری از کمر درد، استفاده می شود. این توپ ها به دلیل ساختار نرمی که دارند برای ایجاد تعادل، ثبات مفاصل و به کارگیری هسته بدن؛ مفید هستند.

این ابزار، در انواع اندازه و رنگ های مختلف تولید، و عرضه می شوند. گفتنی است که استفاده از توپ های ورزشی بزرگ تر راحت تر از انواع کوچک آن می باشند. اما متاسفانه فضای بیشتری را اشغال می کنند. این توپ ها چند منظوره هستند. یعنی هم می توانید  با کمک آن در منزل، به تنهایی یک سری فعالیت ها را انجام دهید و هم می توانید در جلسات فیزیوتراپی با کمک فیزیوتراپ خود، تمرینات پیچیده را انجام دهید.

پدهای تعادل از مهم ترین تجهیزات فیزیوتراپی

استفاده از پدهای تعادل به ایجاد قدرت و پایداری بدن شما کمک می کند. این پدها معمولاً از مواد فوم متراکم ساخته شده اند. جنس این ابزار به شما کمک می کند تا برای تقویت و تعادل بدن، نیاز به انرژی بیشتری داشته باشید زیرا عضلات بیشتری برای رسیدن به این هدف، درگیر خواهند شد. هنگام استفاده از پدها باید در سطحی قرار گیرند که در زیر شما ثابت بوده و به اصطلاح، در نروند.

توصیه می شود این پدهای تعادل را برای استفاده، در نزدیکی دیوار قرار دهید تا در صورت از بین رفتن تعادل بتوانید به دیوار تکیه کرده و زمین نخورید.

اسلایدرهای ورزشی

اسلایدرهای ورزشی، صفحه هایی لغزنده هستند که مانع اصطحکاک دست ها با زمین می شوند. این نوع از تجهیزات فیزیوتراپی، برای تمرین های بالاتنه مناسب می باشد. این ابزارها بسیار مقرون به صرفه و کاربردی هستند. لغزنده های ورزشی را می توانید بر روی سطوح صاف پوشیده شده با موکت یا فرش نیز گذاشته و از آن استفاده نمایید. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی بودید که برای انجام تمرینات بالا تنه از حوله لوله شده استفاده می کردید، این گزینه می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

نوارهای مقاومت

در خارج از کلینیک فیزیوتراپی، نوارهای مقاوم می توانند ابزاری مناسب برای تمرین های فیزیوتراپی باشند. این ابزار تا حد زیادی سبب تقویت عضلات می شوند. افراد بسته به تمرینی که با آن ها انجام می دهند می توانند آن ها را به صورت حلقه یا نوار، تهیه نمایند. با استفاده از این ابزار می توانید عضلات کوچک و خاص مانند: روتاتورکاف را مورد هدف قرار دهید زیرا با تمرینات سنتی نمی توان به تقویت این عضله پرداخت.

فوم غلطک

فوم غلطک برای کاهش تنش و سفتی عضلات، کاهش درد در آن ها و افزایش دامنه حرکتی، ابزاری مفید است. فوم های غلطک در طیف گسترده ای در اشکال و اندازه های مختلفی تولید شده و در بازار به فروش می رسند. این فوم ها بسیار مقرون به صرفه هستند. این موارد از ابزارهای فیزیوتراپی ساده اما موثری هستند که در درجه اول برای بهبود تحرک استفاده می شوند.

اما می توانند برای تمرینات ثبات هسته مرکزی بدن نیز بسیار موثر باشند. اگر فردی تازه کار هستید توصیه می شود از انواع فوم غلطکی با چگالی کم تا متوسط استفاده نمایید.

جمع بندی

علاوه بر تمرینات فیزیوتراپی در کلینیک، برخی از تمرینات را می توان تحت نظر پزشک در منزل انجام داد. این تمرینات نیاز به وسایل مخصوص دارند. با کمک تجهیزات فیزیوتراپی، می توانید در مدت زمان کوتاهی عضلات خود را تقویت کرده و دامنه حرکتی آن ها را گسترش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل