فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن:  گردن از اعضای متنوعی از قبیل عضلل، مفصل، رباط، عصب و… ساخته شده است که درد گردن می‌تواند به دلیل آسیب هر کدام از این اعضا باشد. دیسک گردن درد دردی است که معمولا افرادی که اوقات زیادی را با رایانه و تلفن همراه کار می‌کنند را به خود درگیر کرده است. با عدم درمان به موقع گردن درد، درد های دیگری مانند سردرد های سرویکوژنیک پدید می‌آید. فیزیوتراپیست با تجربه می‌تواند با فهمیدن علت پدید آمدن درد، رنج چندین ساله بیمار را بر طرف سازد.

دیسک گردن چیست؟

دیسک مانند دوناتی است که با خارج شدن این ماده ژله‌ای شکل، به عصب فشار می‌آید و به اصطلاح بیماری دیسک شکل می‌گیرد. دیسک گردن (Cervical disc herniation) معمولا با درد، مورمور یا بی‌حسی بروز می‌کند. این گزگز با کشیدن به دست ها همراه است. باید توجه داشت که در صورت کشیدن درد به دست (بویژه دست چپ) با درد قلب اشتباه گرفته نشود. این درد در دست آنقدر جدی است که گاهی فقط درد دیسک گردن، در دست ها احساس می‌شود!

خداروشکر با پیشرفت روش ها و ابزار های درمانی، بخش وسیعی از بیماران دیسک گردن با روش های غیر جراحی قابل درمان هستند. درصورت درمان نکردن سریع دیسک گردن، درد آن افزایش پیدا می‌کند تا حدی که بعضی بیماران چند شب نخوابیدن را تجربه کرده‌اند!

علت دیسک گردن

بالا رفتن سن یا آسیب دیدگی از مهمترین علت های بیماری دیسک گردن است. وارد کردن فشار زیاد به دیسک ها با گذر زمان، خطر ابتلا به دیسک را افزایش می‌دهد. حادثه یا تصادف رانندگی یکی مصادیق آسیب‌دیدگی دیسک گردن است.

علایم دیسک گردن

درد گردن از علائم شایع دیسک گردن است. البته همانطور که پیشتر گفته شد، همواره دیست گردن با گردن درد همراه نیست لکن در عمده موارد با بیرون زدگی دیسک و وارد شدن فشار به اعصاب، این درد حس می‌شود.

علامت دیگر دیسک گردن، درد قسمتی از بازو به صورت تیر شونده است که سایر علائم نورولوژیک را از جمله ضعفه عضله و بی‌حسی را به دنبال خود دارد.

زمان مراجعه به متخصص

به طور کلی مراجعه به متخصص پس از پیدا شدن نشانه ها احتیاط است که کار عاقلانه‌ای است اما درصورت داشتن این نشانه‌های دیسک گردن، هرچه سریع‌تر به متخصص مراجعه کنید:

 • تصادف
 • بی‌حسی
 • ضربه ناگهانی
 • افتادن از بلندی
 • سفتی شدید گردن
 • اختلال در حفظ تعادل
 • سوزن سوزن شدن (مور مور)
 • بی‌اختیاری در کنترل ادرار یا درفوع
 • عدم تسکین علائم بیمار پس از هفت روز

فیزیوتراپی گردن

یکی از بهترین روش های موجود برای تسکین و درمان گردن درد، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست با انجام بررسی های فیزیکی بدن، میران محدودیت حرکت را می‌سنجد تا بهترین راه درمانی را در دستور کار بگیرد. نکته مهم در درمان فیزیوتراپی گردن، همراهی بیمار است که گاها کمک خانواده و دوستانش را هم نیاز دارد.

روش های فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپیست با استفاده از روش های مختلف از قبیل اولتراسوند تراپی، تحریک الکتریکی و یا کمپرس گرم به کنترل درد گردن می‌پردازد. روش های فیزیوتراپی تنوع وسیعی دارند که با توجه به تشخیص متخصص فیزیوتراپی، درمان بیمار دیسک گردن صورت می‌پذیرد.

ورزش درمانی یکی از راه های متداول فیزیوتراپی است که نباید به صورت سطحی و غیر هماهنگ با متخصص به آن نگریست. فیزیوتراپیست پس از معاینه و ارزیابی وضعیت بیمار، با هدف تسکین درد، افزایش دامنه حرکتی گردن و تقویت آن، از ورزش درمانی استفاده می‌کند.

اولتراسوند یکی از دستگاه های فیزیوتراپی است که ایجاد موج های قوی را می‌کند. ارتعاش ایجاد شده موجب گرما تولید می‌کند که تسکین درد و افزایش گردش خون را همراه دارد. با گردش مناسب خوب، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به بخش های آسیب‌دیده بدن می‌رسد.

تحریک الکتریکی روشی از که با فرستادن جریان ضعیف الکتریسیته، عصب ها را تحریک می‌کند که حسی شبیه ماساژ دارد.

ماساژ، تراکشن، حرکت مفصل هم از دیگر راه کار های فیزیوتراپی برای کنترل و درمان دیسک گردن است.

توصیه های فیزیوتراپی مراقبت از گردن

فیزیوترایپست با معاینه و پرسش هایی که کرده است، توصیه هایی می‌کند که یادداشت و انجام آنها توسط بیمار و تذکر و همراهی خانواده بیمار بسیار مهم است. از توصیه هایی که برای مراقبت از گردن می‌شود، این موارد می‌باشد:

 • وارد نشدن هر گونه فشار اضافه به گردن
 • پرهیز از قرار گرفتن بدن در حالت نامناسب و به صورت طولانی
 • برداشتن اجسام به صورت اشتباه ( مانند برداشتن جسمی که روز زمین است از حالت ایستاده)

درمان درد گردن با فیزیوتراپی مدنی

فیزیوتراپی مدنی با دو دهه تجربه (تاسیس سال ۱۳۸۰) و با بهره‌گیری از دستگاه های پیشرفته فیزیوتراپی آماده خدمت درمان درد گردن با استفاده از روش های متنوع فیزیوتراپی می‌باشد. این مرکز فیزیوتراپی در شرق تهران یعنی میدان رسالت واقع شده است.