منوال تراپی

منوآل تراپی یا درمان‌های دستی

منوال تراپی یا درمان‌های دستی: مقاله ای از فیزیوتراپی مدنی:  یکی از روش های نوین در درمان فیزیوتراپی و به معنای انجام مانورها و تکنیک هایی است که توسط دست فیزیوتراپیست بر روی مفاصل ستون فقرات و دست ها و پا ها برای کمک به تسریع درمان و تصحیح اختلال عملکرد آن ها اعمال می شود.

حرکت دادن مفاصل:

حرکت دادن مفاصل با سرعت و در جهات معین و جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم کشش عضلات و مفاصل، ماساژ عمقی بافت نرم، جا اندازی مفاصل یا بافت های نرم و تکنیک های فشاری در این روش بکار می روند.

منوال تراپی روشی موثر در کاهش استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از آسیب های ایجاد شده است و روند بهودی را تسریع می بخشد.

منوال تراپی موجب کاهش درد، بازیابی توان حرکتی و بهبود خشکی و سفتی مفاصل خواهد شد.

توانبخشی

توانبخشی و فیزیوتراپی در نواحی مختلف بدن به صورت های مختلفی انجام می گیرد و هدف بهبود وضعیت بیمار، جلوگیری از آسیب های جدی کاهش درد و التهاب و همچنین تسکین درد ناحیه آسیب دیده می باشد. یکی از روش های ایمن، کم هزینه و کاربردی در فیزیوتراپی که می تواند به درمان تمامی نواحی بدن و اندام های مختلف بدن کمک کند، منوال تراپی یا همان درمان دستی می باشد. امروزه این روش شگفت انگیز باعث رضایت بسیاری از بیماران می باشد.

تکنیک‌های دیگر

این روش شامل تکنیک های دستی می شود که توسط دست فیزیوتراپیست بر روی نواحی مختلف بدن از جمله مفاصل ستون فقرات، دست ها، شانه ها، پاها، کمر و … اعمال شده و به تسریع فرایند درمان و بهبود بیمار کمک می کند. در این مقاله شما را با منوال تراپی، مزایا، موارد کاربردی، هزینه، روش ها و تاثیر آن بر نواحی مختلف بدن آشنا کرده و به چندین سوال رایج درمورد این روش فیزیوتراپی پاسخ خواهیم داد.

تخصص یک فیزیوتراپیست

آگاهی کامل فیزیوتراپیست از بیومکانیک بدن انسان و نحوه ایجاد اختلالات در سیستم اسکلتی بدن، لازمه انجام این متد درمانی است و تنها فیزیوتراپیست آموزش دیده در این زمینه قادر به انجام آن است، چراکه هر گونه حرکت اشتباهی می تواند آسیب های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

منوال تراپی یکی از تکنیک های موثر در فیزیوتراپی است که در درمان بسیاری از مشکلات ستون فقرات مانند کمر درد، گردن درد و درد های عضلانی است مفید است.

طرف قراردادهای این کلینیک : فیزیوتراپی بیمه 

تکنیک های کشش مفاصل، عضلات، رباط ها و کپسول های مفصلی می تواند چسبندگی یا بافت اضافی که پس از آسیب یا عمل جراحی ایجاد شده را از بین برده و توانایی حرکت مفصل را بهبود بخشیده و دامنه حرکتی مفاصل را افزایش دهد.

انجام منوال تراپی اثر بازدارنده بر روی ریشه های عصبی متصل به طناب نخاعی بدن و همچنین ریشه های عصبی موجود در محل آسیب دیده داشته و از انتشار درد به سایر نقاط بدن جلوگیری می کند.

منوال تراپی

منوال تراپی سبب تحریک آزاد سازی هورمون های ضد درد شده و از این طریق نیز به کاهش درد و سایر مشکلات کمک می کند. فیزیوتراپیست برای انجام این متد درمانی مناطق آسیب دیده را لمس کرده و ماساژ می دهد.

در بسیاری از موارد پس انجام منوال تراپی، اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند بصورت قابل ملاحظه بهبود یافته و در برخی موارد دردهایی که ارتباطی با ستون فقرات ندارند نیز بهبود می یابند.

تکنیک های درمان دستی و جا اندازی مفاصل اغلب برای درمان مشکلات ستون فقرات بکار می روند اما این روش ها میتواند بر روی تمامی مفاصل بدن انجام شود. مفاصل شانه، آرنج، مچ دست، لگن و ران نیز می توانند از مزایای منوال تراپی بهره ببرند.

انجام تکنیک های درمان دستی هیچ عارضه جانبی ندارد به شرطی که توسط متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

اثرات درمانی منوال تراپی

  • كاهش و تسکین درد های اسکلتی_عضلانی
  • بهبود اسپاسم عضلات
  • بهبود و کاهش محدوديت‌ های حرکتی
  • بهبود و افزایش دامنه حرکتی مفاصل
  • بهبود اختلالات عملكردي در مفاصل
  • درمان مشکلات ناشی از نقاط ماشه ای

شیوه انجام منوال تراپی

با توجه به وضعیت جسمانی فرد و یا بیمار، فیزیوتراپیست درمان منوال تراپی را تنظیم کرده و انجام می دهد. باید گفت این درمان بر روی نواحی بدن هر فرد به طور متفاوت انجام می گیرد و در حالت کلی این درمان در هر فردی متفاوت است. ابتدا فیزیوتراپیست به بررسی وضعیت بیمار پرداخته و بعد از معاینات و بررسی های لازم در صورتی که فرد مبتلا به بیماریی خاص نباشد و موارد منع منوال تراپی در وضعیت کلی او وجود نداشته باشد، شروع به درمان می کند.

این روش درمانی از طریق حرکت دادن مفاصل در جهات مختلف و معین، جااندازی مفصلی و کشش عضلات و مفاصل، ماساژهای عمقی بر روی بافت ها و تکنیک های فشاری توسط فیزیوتراپیست صورت می گیرد.

منوال تراپی یا درمان دستی از روش ها و متدهای موثر فیزیوتراپی در درمان آسیب‌هایی از جمله آسیب کمر، آسیب گردن و نواحی عضلانی و دیگر نواحی بدن می باشد و فیزیوتراپیست برای انجام این درمان از انواع تکنیک ها و متدهای ماساژ استفاده کرده و با لمس ناحیه آسیب دیده شروع به ماساژ و درمان آن می کند و درنهایت باعث بهبود التهابات، افزایش تحرک و انعطاف پذیری ، افزایش جریان خون در مناطق خاص شده و به بهبود آسیب ها و کاهش درد بیمار کمک می کند.

روش های انجام منوال تراپی

  • تکنیک انرژی عضلانی یا (EMT)

این روش به طور معمول برای افراد و بیمارانی است که به اسپاسم عضلانی مبتلا می باشند و به منظور تقویت عضلات، بهبود عملکرد رباط های ضعیف شده و افزایش دامنه حرکتی ناحیه و عضو آسیب دیده انجام می شود.

  • آزادسازی مفاصل یا میوفاسیال

این تکنیک به افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد و محدودیت مفاصل کمک می کند. بافت فاشیا می تواند بدون هیچ محدودیتی کشیده شده و حرکت کند. به طور کلی در وضعیت نرمال این بافت ریلکس و ثابت می باشد. اما اگر دچار آسیب های فیزیکی شود، منقبض و محدود می شود و توانایی خود را از دست می دهد. در نتیجه بر دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. هدف فیزیوتراپیست در این روش، کمک به آزادسازی مفاصل خشک بوده و در نهایت بر بهبود کلیه نواحی بدن تاثیر می گذارد.. این روش برای درمان سندرم درد میوفاسیال گردن بسیار مفید و موثر می باشد.

  • حرکت مفصل

این روش توسط حرکت دست فیزیوتراپیست بر روی مفاصل و در جهات خاص انجام می شود. این حرکت باعث کشش مفصل و بافت های اطراف آن شده و به کاهش درد بیمار و برگرداندن عملکرد طبیعی و سابق مفصل کمک می کند.

  • کشش عضله

از دیگر روش های موثر در درمان دستی یا منوال تراپی، کشش عضلات می باشد. در این تکنیک بیمار در طی مدت زمان معین و خاصی مثلا حدود 30 تا 90 ثانیه، در یک موقعیت خاص قرار گرفته تا عضلات درگیر و منقبض شده آن شل شوند. سپس فیزیوتراپیست با کشش در عضله آسیب دیده به کاهش اسپاسم عضله، کاهش درد و تنش های موجود در بافت های عضله کمک کرده و بهود بیمار می پردازد. این روش در درمان دردهای گردن و سیاتیک و آسیب های تاندونیت بسیار کاربردی و مفید می باشد.