بورسیت ایسکیوگلوتئال:

بورسیت ایسکیوگلوتئال
زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

بورسیت ایسکیوگلوتئال

بورسیت ایسکیوگلوتئال، تحریک و التهاب بورس های ناحیه ی زیرین لگن است. بورس ها همانند کیسه های پر از مایعی هستند که در نقاط مختلف بدن ما وجود دارند و وظیفه ی آن ها جلوگیری از فشار و آسیب به بافت های درونی بدن است. زمانی که این بورس ها تحت ضربه یا فشار بیش از حد قرار بگیرند دچار آسیب و التهاب می شوند و در نتیجه مشکلاتی مانند درد و اختلال در سیستم طبیعی بدن ما رخ می دهد.
بورس ایسکیو گلوتئال، در زیر ابتدای عضله همسترینگ، درست زیر خط باسن قرار دارد.
در ادامه به علت های و علایم این عارضه و همچنین روش های درمانی آن اشاره خواهیم کرد.

 

 

 

 

علت های بروز بورسیت ایسکیوگلوتئال

 

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد بورسیت ایسکیوگلوتئال، نشستن های طولانی مدت است، زیرا در وضعیت نشسته فشار ممتد وزن بر روی باسن منجر به التهاب بورس های این ناحیه می شود.
افرادی که به سبب شغلشان ساعت ها می نشینند، در معرض این بیماری هستند، مانند افرادی که با کامپیوتر کار می کنند، حسابدار ها و نویسنده ها.
همچنین یکی دیگر از عوامل ایجاد این عارضه می تواند افتادن بر روی باسن یا ضربه ی شدید به این ناحیه باشد.
زمانی که فرد با شدت به زمین می افتد یا ضربه ی شدیدی به ناحیه ی باسن او وارد میشود، بورس ها ملتهب شده و فرد دچار درد و عوارض شدید دیگر می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

 

علایم بورسیت ایسکیوگلوتئال

 

 

 

بیمار اغلب از درد در هنگام نشستن شکایت می کند، دردی که پس از چند دقیقه بلند شدن و ایستادن آرام می شود.
همچنین ممکن است درد در هنگام راه رفتن یا بالارفتن از پله نیز موجب آزار بیمار شود.
درمواردی ممکن است درد از ناحیه زیرین باسن شروع و تا پاها انتشار پیدا کند.

درمان بورسیت ایسکیوگلوتئال

 

پزشک پس از تشخیص بیماری یک دوره ی درمانی را برای فرد با هدف کاهش درد و علایم و پس از آن، اصلاح و بازسازی نقاط آسیب دیده، تجویز می کند. در اغلب موارد درمان شامل موارد زیر می باشد:

  • استفاده از یخ برای کاهش درد.
  • استفاده از مدالیتی های ضد درد.
  • پرهیز از نشستن به مدت طولانی.
  • استفاده از رینگ های پارچه ای مخصوص که در هنگام نشستن محل تو خالی آن ها زیر قسمت آسیب دیده قرار می گیرد و فشار وارده به این ناحیه کاهش می یابد.
  • کاهش فعالیت های بدنی و ورزش.
  • فیزیوتراپی مهم ترین بخش درمانی است.
  • در مواردی نیز پزشک دارو های ضدالتهاب برای بیمار تجویز می کند.

 

 

 

چرا استراحت کردن برای فرد مبتلا به بورسیت ایسکیوگلوتئال اهمیت زیادی دارد؟

اگر مبتلا به بورسیت ایسکیو گلوتئال هستید، احتمالا اولین توصیه ای که پزشک به شما می کند، پرهیز از انجام فعالیت‌هایی است که باعث تشدید درد شما می‌شوند. در اغلب موارد پزشک با بررسی سبک زندگی شما، فعالیت یا اتفاقی را که موجب ایجاد بورسیت شده است را میابد و از شما می خواهد با ترک آن در مسیر سلامتی و بهبودی قرار بگیرید.
در صورتی که علت بورسیت پیدا نشده و برطرف نشود، ممکن است درد در هنگام استراحت از بین برود و به محض شروع فعالیت مجدد بازگردد.
توجه داشته باشید که اگر شما مبتلا به بورسیت ایسکیو گلوتئال هستید، نباید فعالیت‌هایی که درد شما را تشدید می‌کنند یا باعث بدتر شدن وضعیت شما می‌شوند را ادامه دهید. ادامه این فعالیت‌ها باعث افزایش اصطکاک روی بورس های آسیب دیده و در نتیجه تحریک بیشتر آن می‌شود و احتمالاً بهبودی شما را به تأخیر می‌اندازد.

 

 

فیزیوتراپی بورسیت ایسکیوگلوتئال

 

انجام فیزیوتراپی بخصوص تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیمار تنظیم می کند ضروری ترین اقدام درمانی در بهبود شرایط فرد مبتلا به بورسیت ایسکیوگلوتئال می باشد. فیزیوتراپیست‌ ها می‌توانند تشخیص بورسیت ایسکیو گلوتئال را تایید کرده و از روش‌های درمانی مختلف برای کاهش درد شما استفاده کنند. درمان فیزیوتراپی باید به منظور بهبودی سریع تر، در اسرع وقت آغاز شود تا بیمار بتواند به فعالیت‌های ورزشی و روزمره خود بازگردد.
ماساژ بافت نرم عضلات احاطه کننده ناحیه بورسی برای کاهش درد و سفتی و نرمش های کششی عضلات همسترینگ برای افزایش قدرت انعطاف پذیری تاندون شده و فشاری که بر روی این بورس وارد می شود را کاهش داده و به تسکین علائم بیمار کمک می کند.
روش های الکتروتراپی و لیزر تراپی نیز در کنار تمرینات ورزشی از روش های درمانی این آسیب هستند.

 

 

ورزش‌های درمانی

ورزش درمانی یکی از بخش های مهم در فیزیوتراپی به حساب می آید.
فیزیوتراپیست، برنامه ی ورزش درمانی را به گونه ای طراحی می کند که شامل ورزش‌های کششی برای افزایش انعطاف پذیری عضلات تنگ شده همسترینگ، کاهش فشار روی بورسی و دستیابی پیدا کردن به حرکات بدون درد و ورزش‌های تقویتی برای اصلاح عدم تعادل عضلانی و کم کردن علائم باشد.

 

 

ماساژ

 

 

 

در مواردی فیزیوتراپیست به منظور تسریع در روند درمانی بیمار در بورسیت های مزمن از ماساژ نیز استفاده می کنند، زیرا کشش سطحی در مشکلات مزمن بورسیت تاثیر زیادی دارد.
ماساژ باعث شکستن و تجزیه بافت اسکار، افزایش قابلیت انعطاف پذیری و اصلاح ساختار می‌شود و جهت گیری طبیعی فیبرهای کلاژن را افزایش می‌دهد. جریان خون را بیشتر کرده و سطح فشار را کم می‌کند و امکان بهبودی بیشتر را فراهم می‌نماید. ماساژ برای ساختارهای زیرین بسیار مفید است. قبل از ماساژ باید به بیمار هشدار داده شود؛ زیرا ممکن است در ابتدا التهاب نسبتا شدید مزمن که از قبل وجود دارد را بیشتر کند. فرض بر این است که اصطکاک عمیق می‌تواند یک جریان التهابی جدید را ایجاد کند که برای رسیدن سریعتر به مرحله ترمیم فرایند التهاب و در نتیجه بهبود ناحیه دچار التهاب ضرورت دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل