تمرینات فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان

تمرینات تعادلی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان

فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان از جمله حرکات مهم در حفظ تعادل افراد مسن است. زیرا جلسات فیزیوتراپی به بازیابی قدرت، تحرک، انعطاف پذیری فرد کمک می کند. با افزایش سن، افراد انعطاف پذیری و نیروی جوانی خود را از  دست می دهند و در پی آن، اغلب تعادل خود را نیز از دست خواهند داد.  از این رو، تناسب اندام برای سالمندان به یک چالش بزرگ تبدیل می شود.

فیزیوتراپی برای سالمندان می تواند به منظور حفظ استقلال، بهبود عملکرد، کاهش درد و افزایش تحرک برای حفظ قدرت و تعادل بهتر، یک موهبت باشد.

ایستادن

تمرینات فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان

گفتنی است که تمرینات فیزیوتراپی برای افراد سالخورده یا مسن می تواند تاثیر چشمگیری بر عملکرد آن ها بگذارد. گفتنی است که قبل از انجام این تمرینات باید حتماً با پزشک فیزیوتراپ خود مشورت نمایید. این تمرینات عبارتند از:

ایستادن بر روی یک پا

یکی از ساده ترین و موثر ترین تمرینات برای بهبود تعادل سالمندان، ایستادن بر روی یک پا است. برای انجام این تمرین، باید صاف بایستید، سپس زانوی چپ خود را بالا بیاورید تا پای شما از زمین بلند شود. در این وضعیت  برای مدت 10 ثانیه بمانید سپس به حالت اولیه بازگردید. همین تمرین را با پای راست خود نیز انجام دهید. درصورت نیاز می توانید از دیوار برای حفظ تعادل خود استفاده کنید.

تغییر وزن

این تمرین از جمله تمرینات فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان است که به آن ها کمک می کند تا وزن خود را متعادل کنند. برای انجام این حرکت، باید صاف بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید و وزن خود را بر روی پای راست خود بیاندازید. سپس پای چپ خود را بلند کرده و به مدت 30 ثانیه در این وضعیت بمانید. بعد از این مدت، برای طرف دیگر همین تمرینات را انجام دهید.

دسترسی به ساعت

این تمرین به سالمندان کمک می کند تا با تقویت باسن و مچ پا، آن ها بتوانند ثابت بایستند. برای انجام این حرکت باید صندلی را با دست چپ خود بگیرید و ساعتی را با 12 در جلو و 6 در پشت، مجسم کنید. روی پای چپ خود بایستید و دست راست را تا ساعت 12 حرکت دهید. سپس به ساعت 3 و 6 برسید. همین کار ها را با طرف دیگر بدن انجام دهید.

ردیابی چشم

تمرین ردیابی چشم از تمرینات تعادلی برای سالمندان است که بر روی بینایی و سیستم دهلیزی تمرکز دارد. گفتنی است که این تمرین ممکن است باعث سرگیجه شما شود. اگر چنین حالتی به شما دست داد ورزش را متوقف کنید. بعد از رفع سرگیجه، دوباره انجام این ورزش را شروع کنید. برای شروع این حرکت، در حالی که آرنج خود را خم کرده اید، انگشت شست را جلوی صورت خود بگیرید.

تا جایی که می توانید انگشت را به سمت راست بکشید. و بعد از آن تا حد امکان انگشت خود را به طرف چپ، بکشید. سعی کنید سر خود را ثابت نگه دارید و فقط با چشمان خود انگشتتان را دنبال کنید. سپس انگشت شست خود را به طرف بالا و در نهایت، به پایین حرکت دهید.

گام به گام

این تمرین توانایی شما را برای انجام حرکت های فیزیوتراپی، بهبود می بخشد. با حرکت در سراسر اتاق شروع کنید، هنگامی که احساس راحتی کردید سپس اشیاء کوچک را بر روی زمین قرار دهید تا از روی آن ها عبور کنید. بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، اقدام به راه رفتن در جهات مختلف نماید، مانند: راه رفتن در اطراف هر شی، عبور کردن از روی جسم و انجام حرکت در جهت کشیدن شکل هشت انگلیسی.

جمع بندی

هیچ وقت برای شروع ورزش و انجام تمرینات فیزیوتراپی تعادلی برای سالمندان، دیر نیست. علاوه بر تمرینات فوق می توانید تعادل خود را با پیاده روی، یوگا روی صندلی و سایر تمرینات قدرتی و تعادلی، بهبود ببخشید.

مرکز فیزیوتراپی مدنی طرف قرار داد بسیاری از بیمه های داخلی و رسمی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل