فیزیوتراپی صورت، معجزه ای قطعی

فیزیوتراپی صورت
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 فیزیوتراپی صورت، معجزه ای قطعی برای درمان فلج بل

از انواع مختلف فیزیوتراپی، می توان به فیزیوتراپی صورت، اشاره کرد. که برای تقویت و بهبود عضلات صورت بسیار موثر است. به همین دلیل برای درمان وضعیت صورت بیماران مبتلا به فلج بل، از آن استفاده می کنند. فلج بل، تنها یک طرف صورت را مورد حمله قرار می دهد. این اختلال عضلانی، در افراد بین 20 تا 40 سال نسبت به گروه های سنی دیگر، بیشتر دیده می شود.

فیزیوتراپی صورت

همچنین در بیماران مبتلا به دیابت و زنان باردار، شیوع بیشتری دارد. این عارضه در بین پزشکان به دلیل آن که علت ثابت و مشخصی ندارد؛ تحت عنوان تشخیص طرد، شناخته می شود. یکی از راه های تشخیص ابتلا به این بیماری آن است که پزشکان، آزمایش های مخصوص در رابطه با سکته مغزی یا تومور مغزی را از فرد می گیرند و جواب آن را با علائم موجود، مطابقت می دهند.

در صورت عدم تطابق علائم با آزمایش های بیمار برای او، تشخیص فلج بل می دهند. پزشکان تصور می کنند که علت احتمالی این عارضه می تواند آسیب به عصب هفتم جمجمه ای که بر اثر تحریک، تورم یا فشاری که بر آن وارد شده باشد، ایجاد شود. یا ورود ویروس هایی از قبیل: هرپس سیمپلکس، آبله مرغان یا اپشتین بار، باشد.

علائم فلج بل

این عارضه نیز مانند بیماری های دیگر دارای علائم خاصی است. از جمله مهمترین نشانه های این بیماری، ضعف یا فلج عضلات صورت می باشد و علائم دیگر این فلج، عبارتند از:

  • ناتوانی در بستن یک یا هر دو چشم به صورت کامل
  • مشکلات جویدن و بلع غذا
  • مشکل در بلع آب دهان
  • کاهش توانایی در گریه کردن
  • مشکل در صحبت کردن
  • درد اطراف گوش
  • صدای زنگ در گوش
  • کاهش حس چشایی

پزشکان برای درمان فلج بل، از تمرینات مخصوصی برای عضلات و ماهیچه های صورت استفاده می کنند. اما بیمارانی که نمی توانند چشم خود را به طور کامل ببندند، انجام این تمرینات تاثیری ندارند، این افراد باید به چشم پزشک مراجعه نمایند.

اهداف انجام تمرینات فیزیوتراپی صورت در بیماری فلج بل

در این بیماری؛ عضلات صورت برخی از مبتلایان، دارای حرکات غیر ارادی می باشد. این حرکات باید از طریق انجام تمرینات فیزیوتراپی، دوباره هماهنگ شوند. هدف اصلی انجام تمرینات فیزیوتراپی برای درمان فلج بل، این است که به آرامی روال ارتباط مغز به عصب عضله را بازسازی نماید. گفتنی است که در ابتدا، هدف اصلی فیزیوتراپی صورت؛ بازگرداندن فعالیت های ماهیچه های آن، به طور خود جوش است.

با گذر زمان عضلات صورت حرکات و حالت طبیعی به خود می گیرند. فیزیوتراپیست ها با توجه به علائم، شدت بیماری و ویژگی های شخصی هر فرد، برنامه ای جدا تنظیم می کنند. فیزیوتراپ ممکن است با تمرینات ماهیچه ای صورت که باعث حرکت آن می شود، فیزیوتراپی صورت را آغاز نماید. آن ها به بیماران یاد می دهند که چگونه ماهیچه های صورت خود را به حرکت وادار نمایند تا حرکات عضلات به روال عادی بازگردند.

زمانی که پزشک متخصص، از بهبود نسبی عملکرد ماهیچه های بیمار اطمینان حاصل کند، اقدام به تقویت آن ها می نماید. این هدف، با انجام تمرینات مرتبط و تکرار آن ها، انجام می پذیرد. مهمترین مسئله در بهبود بیماران این است که تمرینات را در منزل طبق گفته پزشک متخصص خود به صورت روتین انجام دهند.

فواید انجام تمرین فیزیوتراپی صورت

انجام این تمرینات، به بهبود علائم فلج بل در عضلات صورت، کمک به سزایی می کند. افراد مبتلا می توانند با کمک یک فیزیوتراپ حرفه ای و با انجام روتین تمرینات گفته شده، با گذشت زمان نسبتاً طولانی، عضلات صورت خود را دوباره به حالت اولیه بازگردانند. گفتنی است که اگر در طول مدت 8 ماه علائم، برطرف نشد، ممکن است فیزیوتراپ تشخیص دهد که بیمار به درمان بیشتری نیاز دارد.

بوتاکس و عمل جراحی دو روشی است که افراد مبتلا به این عارضه، می توانند از آن استفاده نمایند اما بهره گیری از فیزیوتراپی، نسبت به دو روش ذکر شده، ایمن تر است. در موارد بسیار کمی، بهبود کامل رخ نمی دهد اما باز هم بهبود در آن ها مشهود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل