هر آن چه که باید درباره فیزیوتراپی و انواع آن بدانید

فیزیوتراپی بیمه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

درباره فیزیوتراپی و انواع

درباره فیزیوتراپی و انواع آن، یکی از انداع زیرشاخه های علم پزشکی است که شال روش های درمانی مختلف مانند: ماساژ، گرما درمانی، تمرینات ورزشی، الکتروتراپی، آموزش بیمار و مشاوره برای درمان آسیب بیماری یا تغییر شکل بدن می باشد. این علم در قالب زیر تخصص های مختلف تکامل یافته و روز به روز نیز به گستره آن، اضافه می شود.  فیزیوتراپی باید توسط افراد متخصص و خبره انجام گیرد تا بتوان شاهد نتایج آن در افراد بود در غیر این صورت و آسیب های جدی به بدن بیمار وارد می شود.

کلینیک فیزیوتراپی

مرکز فیزیوتراپی مدنی کلینیکی تخصصی با کادری مجرب و تخصصی

کاربرد فیزیوتراپی و معرفی انواع روش های آن

همان طور که می دانید این علم نیز مانند سایر علوم توسعه یافته دارای کاربرد های متفاوتی است که در ادامه مطلب قصد داریم به هر یک از آن ها اشاره کرده و توضیح مختصری ارائه دهیم.

فیزیوتراپی عصبی

آسیب به اعصاب بدنی می تواند برای افراد شرایط عصبی خاصی ایجاد کند در این زمان، عضلات دچار ضعف شدید شده و به دنبال آن سبب از دت رفتن تعادل و هماهنگی، اسپاسم عضلانی، لرزش، به از دست دادن عملکرد و کاهش حس، منجر می شود. فیزیوتراپی عصبی با هدف ایجاد تحرک و درمان اختلالات عملکردی ناشی از سیستم عصبی و عصبی عضلانی مانند: سکته مغزی، آسیب های نخاعی، مولتیپل اسکلروزیس، سیاتیک، آنوریسم و بیماری پارکینسون می شود.

فیزیوتراپی ارتوپدی یا عضلانی اسکلتی

این تخصص به ترمیم بد شکلی ها و درمان بیماری های مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی انسان می پردازد. این موارد شامل: اصلاح عضلات، رباط ها، استخوان ها و مفاصل می شود. هدف اصلی این روش، کاهش درد، افزایش تحرک و بر طرف نمودن آسیب وارد شده بر اسکلت بدن است.

فیزیوتراپی قلبی و ریوی شاخه ای از فیزیوتراپی و انواع آن

این نوع از فیزیوتراپی، برای آن دسته از بیمارانی که از اختلالات قلبی و ریوی مانند: ایست قلبی و بیماری مزمن انسداد ریه رنج می برند، مفید است. این دسته از متخصصان به افراد در بهبود عملکرد ریه و قلب کمک کرده و به آن ها آموزش هایی در خصوص بالا بردن کیفیت زندگی می دهند.

فیزیوتراپی کودکان

این شاخه از فیزیوتراپی، به بهبود آسیب های حاد، نقایص مادرزادی، نقص های به وجود آمده در زمان تولد،تاخیر در رشد فیزیکی یا برخی از نقص های ژنتیکی مانند: فلج مغزی کمک می کند. متخصصان برای بهبود شرایط بیماران نام برده شده از تمرینات خاص درمانی استفاده می کنند. این تمرین ها می توانند به تقویت بخش های آسیب دیده بدنی کمک کنند و عملکرد آن را بهبود ببخشند.

فیزیوتراپی سالمندان

فوق تخصصان در این زیر شاخه، با برخی از شرایط پزشکی مرتبط با سن مانند: آرتریت (درد در مفاصل) و پوکی استخوان سر و کار دارند. فیزوتراپیست های سالمند، سالمندان را در مورد محدود کردن برخی از حرکات که می توانند درد را تشدید کنند، راهنمایی کرده به به بیماران خود برای بهبود حرکت کلی و به حداقل رساندن درد با استفاد از تکنیک ها و تمرین های مختلف، کمک به سزایی می کنند.

درمان دستی

این تکنیک یکی روش های فیزیوتراپی و انواع آن می باشد. در این روش، فیزیوتراپیست ها برای دست کاری و تحرک مفاصل آسیب دیده از ماساژ دادن استفاده می کنند.

فیزیوتراپی الکتریکی

این شاخه از فیزیو تراپی با تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست انجام می گیرد. برای این منظور از دستگاه کوچکی استفاده می کنند. این دستگاه با باطری کار می کند. نحوه عملکرد آن نیز با قرار دادن دستگاه بر روی پوست می باشد. گفتنی است که TENS درمان دائمی نبوده و به طور موقت درد ناحیه آسیب دیده را تسکین می دهد.

فیزیوتراپی با مغناطیس

الکترو مغناطیس ها در انواع و اندازه های مختلف موجود هستند. و می توان آن ها را تحت راهنمایی یک متخصص آموزش دیده، استفاده کرد. استفاده از برای کم کردن درد، در فرد موثر است.

سوزن خشک و طب سوزنی

استفاده از سوزن خشک یکی از روش های  فیزیوتراپی و انواع آن می باشد. در این روش از سوزن های ظریف و خشک استفاده می شود. این سوزن ها در نقاط خاصی از بدن وارد می شود که متخصصان از آن ها برای کاهش درد به طور مقطعی، استفاده می کنند.

استفاده از نوار چسب

استفاده از نوار چسب های مخصوص، در فیزیوتراپی، روند درمان را تا حد زیادی ارتقا می بخشد. این نوار پوست را از بافت هم بند دور می کند. در نتیجه، با افزایش ضا به مایع لنفاوی کمک می کند تا حرکت بهتری در بدن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل