چند مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 معرفی و شمردن چند مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان

مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان بی شمار است اما در این مقاله قصد داریم مهمترین آن ها را برای شما بازگو کنیم. با افزیش سن، بدن دست خوش تغییرات فیزیکی و روانی زیادی می شود. این تغییرات شامل کاهش تراکم استخوان، کاهش قدرت عضلانی و افزایش چربی است. افراد مسن همچنین ممکن است هماهنگی ضعیف و مفاصل سفت را تجربه کنند که این موارد می تواند بر تحرک و تعادل آن ها تاثیر بگذارد.

و احتمال افتادن آن ها بیشتر از پیش خواهد بود. این کمبودها می توان تاثیر زیادی بر زندگی روزمره و استقلال آن ها داشته باشد. برای کاهش این تاثیر، باید از فیزیوتراپ درخواست کمک و مشورت کرد. این پزشکان، به افراد سالمند کمک می کنند تا سلامت، تندرستی، توانایی عملکرد و استقلال خود را حفظ نمایند. فیزیوتراپ برای چالش هایی که با پیری همراه است بسیار مناسب هستند.

فیزیوتراپی سالمندان

فواید فیزیوتراپی برای سالمندان

فیزیوتراپ با انجام یک ارزیابی دقیق برای تعیین مناطق خاصی که ممکن است تاثیر بگذارد، شروع می کند. این ارزیابی معمولاً شامل نگاه کردن به قدرت، دامنه حرکت، تعادل در راه رفتن است. سپس همه این اطلاعات را برای بهبودی اندام هایی که بر اثر کهولت سن عملکرد سابق خود را ندارند استفاده کرده و یک برنامه ورزشی مناسب را طراحی می کند. مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان عبارت است از:

کاهش سطح درد

فیزیوتراپ می تواند بیمای هایی مانند مشکلات مفصلی و سفتی عضلات را درمان کند و در طول فیزیوتراپی رویکردی ظریف و حساس را اتخاذ کند. درد با استفاده از روش های الکتریکی مختلف مانند: کرایوتراپی، ترمو تراپی کاهش می یابد. تحریک های الکتریکی از طریق پوست، اولتراسوند و لیزر درمانی توسط فیزیوتراپ ها برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند.

بهبود تحرک و قدرت در سالمند

فیزیوتراپ ها می توانند توصیه هایی در مورد نحوه ورزش ایمن ارائه دهند تا افراد مسن بتوانند به مزیت های ورزشی پی ببرند. ماساژ برای آرامش، بهبود گردش خون و تسکین درد انجام می شود. همچنین می تواند کمک به رفع اسپاسم عضلات و افزایش انعطاف پذیری مفاصل کند. طبق مطالعات انجام شده، افراد مسن تری که فعالیت بدنی منظمی دارند، از مزایای بسیاری مانند: کاهش فشار خون بالا و جلوگیری از چاقی برخوردار هستند.

طبق تحقیقات، ثابت شده که انجام فعالیت های روزانه مانند: بالا بردن پاها از پشت یا پهلو، کشش منظم ساق پا، راهپیمایی، باز و بسته کردن انگشتان و دست ها، راه رفتن بر روی پاشنه و پنجه می تواند برای این افراد مفید باشد و تمرینات شامل برنامه های تمرینی تقویتی و کششی و تمرینات تعادلی است.

درمان بیماری های اسکلتی عضلانی

به عنوان یکی از انواع مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان می توان به درمان بیماری های اسکلتی، عضلانی اشاره کرد. این بیماری ها که عبارتند از: پوکی استخوان، آرتریت، شکستگی ها و تعویض مفصل، معمولاً با پیری مرتبط هستند. فیزیوتراپ می تواند با بازگرداندن عملکرد ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل، تاندون ها، رباط ها، به بازیابی تحرک و تناسب اندام کمک به سزایی کند.

درمان بیماری های قلبی ریوی

بیماری های قلبی ریوی مرتبط با سالمندان عبارتند از: سکته قلبی، انفراکتوس میوکارد و بیماری های ریوی مانند: بیماری مزمن انسداد ریه و غیره. این شرایط را می توان با فیزیوتراپی که سبب افزایش استقامت و استقلال می شود بهبود بخشید.

درمان بیماری های عصبی

شرایط عصبی مانند بیماری: پارکینسون، آلزایمر، آسیب مغزی یا سکته مغزی در افراد مسن شایع است. گفتنی است که از طریق فیزیوتراپی به این بیماران آموزش داده می شود که با اختلالات بینایی، تحرک، تعادل و از دست دادن عضله سازگار شوند. تا بیمار بتواند فعالیت روزانه خود را با سهولت انجام دهد.

جمع بندی

در حال حاضر، مزیت فیزیوتراپی برای سالمندان بر کسی پوشیده نیست. زیرا در دنیای امروز تقریباً همه پزشکان راجع به معجزه آن صحبت می کنند. با انجام تمرینات و مراجعه مداوم به فیزیوتراپ می توان از عوارض ناشی از کهولت سن تا حد زیادی جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:
۰۲۱-۷۷۴۵۷۲۹۲
۰۲۱-۷۷۴۵۹۵۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۱۰ صبح تا ۸ شب
● حتی روزهای تعطیل