فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل نیازی مبرم برای برخی از بیماران : برخی بیماران ممکن است قادر به حرکت کردن و بیرون آمدن از خانه و رفتن به کلینیک نیستند و همچنان به درمان و کمک فیزیوتراپی نیز نیاز دارند.

در این موارد، خدمات فیزیوتراپی در خانه بنا بر دلایل متعددی برای کمک به افراد انجام می‌شود؛ گاهی اوقات بیمار به شدت آسیب دیده و بیمار است یا آنقدر درد دارد که نمی‌تواند از خانه خارج شود و در مواردی دیگر، بیمار به خاطر اینکه در خانه بسیار راحت‌تر است، ترجیح می‌دهد درمان فیزیوتراپی خود را در خانه انجام دهد.

فیزیوتراپیست‌ها خدمات ویزیت و درمان خانگی را به طور منظم برای بیماران مبتلا به سکته‌ی مغزی و قلبی، ام اس و پارکینسون انجام می‌دهند.

بیماران بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپی در منزل همچنین برای بیمارانی که عمل‌های جراحی مانند عمل تعویض کشکک زانو یا مفصل لگن انجام داده‌اند و نیز بیمارانی که می‌افتند و مشکلاتی در حفظ تعادل دارند، کاملاً مناسب است.

به علاوه می‌توان درمان‌های تسکینی برای تثبیت وضعیت را در ویزیت‌های خانگی یاد گرفت و البته همه‌ی آسیب‌ها و بیماری‌هایی را که پزشکان به طور منظم در کلینیک به آن‌ها رسیدگی می‌کنند، می‌توان در خانه درمان کرد.

فیزیوتراپی در منزل به بقیه‌ی اعضای خانواده این اجازه را می‌دهد تا در روند درمان حضور داشته و درک بهتری از وضعیت بیمارشان داشته باشند و نیز به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که سؤال‌هایشان را از فیزیوتراپیست بپرسند و نیز باد بگیرند که چگونه می‌توانند به آن‌ها کمک کنند.

از مواردی که در فیزیوتراپی در منزل انجام می شود تمرین درمانی است. در تمرین درمانی انجام ورزش ها و حرکات مختلف (مانند ورزش های تعادلی) به بیمار آموزش داده می شود و بر روی او انجام می شود. همچنین انجام ماساژ درمانی، آب درمانی و … نیز جزو تمرین درمانی می باشد. تمرین و ورزش درمانی غالباً پیش از درمان‌های دیگر برای اختلالات مختلف مفصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انجام تمرین‌های دامنه‌ی حرکتی بر روی مفاصل مختلف اغلب می‌تواند موجب بازیابی حرکت طبیعی و کاهش التهاب شوند.

تمرین درمانی

تمرین درمانی می‌تواند موجب تسکین فشار بر روی مفاصل آسیب‌دیده‌ی شما شود. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا انعطاف‌پذیری مفصل خود را حفظ کنید که این امر با افزایش سن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مشکلات مفصلی مربوط به مچ دست، شانه و زانو و به راحتی با انجام برخی حرکات آسان در خانه قابل برطرف شدن است.

بخشی مهم در این شکل از فیزیوتراپی

یکی از قسمت های مهم که در فیزیوتراپی بسیار پرکاربرد می باشد انجام حرکت های با دست توسط فیزیوتراپ است که برای بیماری های حرکتی، کنترل درد، بیماری های شغلی و … می باشد. ماساژ مفاصل کمک زیادی به برطرف کردن آتروفی ماهیچه‌ها می‌کند که معمولاً اگر ماهیچه‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده نشوند این بیماری در آن‌ها به وجود می‌آید. این بیماری همچنین ممکن است بوسیله صدمات، بیماری‌های مفاصل، التهاب ماهیچه‌ها و اعصاب و استفاده طولانی مدت از باندهای زخم و تخته‌های شکسته بندی مفصلی به وجود آید.

مفاصل متورم و خشک را می‌توان از طریق ماساژی که با حرکات مکانیکی ترکیب شده است درمان کرد. با این حال، انجام ماساژ بر روی مفاصل حاد و التهابی و همچنین مفاصل مبتلا به سل توصیه نمی‌شود. انجام ماساژ همچنین در افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی همچون دیفتری و سوزاک که باعث ترشح چرک در بدن می‌شود توصیه نمی‌شود، زیرا ماساژ ممکن است چرک را به تمام بدن منتقل کند. رگ به رگ شدگی‌ها و کبودی‌ها را می‌توان بوسیله ماساژ درمان کرد.

مزایای فیزیوتراپی در منزل

برای افزایش میزان تجربه‌تان از فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست ها شخصاً شما را در منزل ویزیت کرده و درمان فیزیوتراپی را برایتان انجام می‌دهند. برخی از مزایای درمان فیزیوتراپی در خانه عبارت‌اند از:

  • راحت‌تر بودن بیمار
  • ارائه‌ی یک درمانی خصوصی برای بیمار ارائه می‌شود
  • تسریع روند بهبودی بیمار
  • عدم وجود مشکلاتی در حرکت و رفت و آمد بیمار
  • مدیریت بهتر زمان
  • مقرون به صرفه بودن
  • کمک و نظارت اعضای خانواده